środa, 30 listopada 2016

Wycieczka do fabryki bombek.

Świąteczny czas udzielił się uczniom klas trzecich w minioną środę. Dnia 23 listopada klasy III A
i III B uczestniczyły w wycieczce do fabryki bombek "Szklany Świat" w Krośnicach. Uczniowie zwiedzili fabrykę, poznali proces produkcji szklanych bombek, a także mieli okazję samodzielnie ozdobić bombkę podczas plastycznych warsztatów.
Spółdzielnia Socjalna „Szklany świat Bombki z Krośnic k. Milicza (Dolina Baryczy) wytwarza szklane ozdoby choinkowe tradycyjną metodą. Ręcznie wykonywane są bombki okrągłe, formowane oraz kształtki. Ponieważ jest to coraz rzadziej spotykany zawód w Polsce i na świecie, głównym celem spółdzielni jest pokazywanie zainteresowanym całego etapu produkcyjnego. Są to najnowsze trendy oraz nowe techniki zdobienia.



Nasi uczniowie mieli okazję poznać cały proces wytwarzanie bombki choinkowej i na własne oczy przekonali się jak pracochłonny i jednocześnie ciekawy jest to proces. Dzieci na początku odwiedziły DMUCHALNIĘ, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była SREBRZALNIA, czyli miejsce, gdzie pracownicy za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej poddają bombki procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu – dekoracji.  Następnie uczniowie przeszli do DEKORATORNI, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory. Dowiedzieli się, że do tego celu używa się kleju, żeli, kolorowych brokatów. To właśnie w tym miejscu każde dziecko wykonało swoją pamiątkową bombkę. Na koniec wycieczki wszyscy udali się do firmowego sklepu aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i dla swoich bliskich.
W tym dniu mieli okazję odwiedzić jeszcze jedno miejsce i poznać pasjonata- hobbystę pana Janusza Talagę. Trzecioklasiści zwiedzili Galerię Ziemi, czyli muzeum kamieni szlachetnych, minerałów i skamieniałości. Galeria Ziemi to zbiór ponad 4500 minerałów i skamieniałości. Właściciel kolekcji w ciągu kilku lat zebrał eksponaty z niemal wszystkich kontynentów. Ekspozycja jest uporządkowana zgodnie ze skalą twardości Mosha – od najtwardszych okazów (diamenty) do miękkich (gipsy). Wśród zgromadzonych skamieniałości obejrzeli m.in. skamieniałe drewno i olbrzymie skamieniałości jurajskie sprzed ok. 160 mln lat. Pan Janusz przeprowadził dla uczniów widowiskowy pokaz obróbki (szlifowania) kamieni szlachetnych i półszlachetnych, zaprezentował minerały i różne form krystalizacji, a także nauczył jak rozpoznawać minerały. Była to bardzo interesująca lekcja.
Po pysznym obiedzie uczniowie bezpiecznie wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń. Poza bombką wykonaną własnoręcznie, przywieźli także drugą – ze swoim imieniem oraz upominki zakupione w firmowym sklepie w fabryce jak i w GaleriI Ziemi.

niedziela, 27 listopada 2016

Tydzień empatii.





Tydzień Empatii trwał w naszej szkole od 21 do 25 listopada. Zainicjował go Międzynarodowy Dzień Życzliwości, a podsumował Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przez pięć dni szczególnie podkreślaliśmy, jak ważne jest przyjazne spojrzenie na drugiego człowieka i zrozumienie jego uczuć. Umiejętność empatycznego wczuwania się w sytuację innych usprawnia nie tylko komunikację międzyludzką, ale także pozwala nam współpracować i razem osiągać więcej, niż byłoby to możliwe w pojedynkę.


Przez cały tydzień psycholog szkolny prowadził warsztaty tłumacząc, co to właściwie jest empatia i jak możemy ją okazywać innym. Młodsi uczniowie ćwiczyli rozpoznawanie nastrojów piosenek, nazywanie emocji, tymczasem starsi, pracując metodą dramy, pokazywali empatię w działaniu.
W holu szkoły pojawiło się wspaniałe Drzewo Empatii, gdzie każdy uczeń zawiesił swoje serce z skojarzeniami związanymi z empatią. Świetliczanie tymczasem wykonali trzymające się za ręce dzieci symbolizujące wspólnotę, które chronią się w cieniu drzewa. Najważniejsze jednak, iż nasze dzieło stworzyliśmy razem, a końcowy rezultat zachwycił wszystkich.
Zadaniem każdej z klas było wykonanie mapy myśli, której centrum stanowiło słowo empatia. Każdy miał swój pomysł na realizację tego tematu, a efekty twórczej pracy artystów można podziwiać w holu szkoły. Uczniowie tworząc swoje plakaty uświadomili sobie, jak wiele znaczeń kryje umiejętność rozumienia uczuć innych.



We wtorek 22 listopada odbyło się spotkanie z wolontariuszem Szlachetnej Paczki Panem Przemysławem Bilskim, który opowiedział nam o swoim pracy i misji, jaką nosi w sobie pomysł tworzenia świątecznych paczek. Uczniowie dowiedzieli się, nie tylko dlaczego warto pomagać innym i jak wiele ta pomoc znaczy dla potrzebujących rodzin. Nasz gość starał się im również wytłumaczyć, co sprawiło, że sam zaangażował się w wolontariat i w jaki sposób ta praca odmieniła jego życie.
Wydarzeniami towarzyszącymi obchodom Tygodnia Empatii była dyskoteka szkolna oraz seans filmowy. Inicjatywy te stanowiły nie tylko rozrywkę, ale również okazję do spędzania wspólnie czasu i poznania się bliżej.



Empatyczną niespodziankę przygotował również Samorząd Szkolny, który zaprezentował swoim kolegom i koleżankom scenki ukazujące wykorzystanie empatii w codziennym życiu. Nasi młodzi aktorzy doskonale odnaleźli się w swoich rolach, a widzowie z łatwością odkryli prawdziwy sens przedstawienia i odnieśli go do swoich doświadczeń.
Tydzień Empatii już za nami. Ważne jednak by codziennie próbować zrozumieć innych, by traktować bliźnich tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani, by okazywać sobie szacunek i życzliwość bez względu na swoją pozycję.
Każdy z nas przecież pamięta, że empatia potrzebna jest nie tylko od  święta!



poniedziałek, 14 listopada 2016

Dzień Patrona.

Dzień Patrona w naszej społeczności szkolnej corocznie obchodzony jest w sposób uroczysty i wyjątkowy. Każdego roku opracowujemy projekt, który wyznacza roczną pracę z patronem.
We wrześniu wspólnie od sześciu lat wybieramy hasło roku – cytat z twórczości naszego Patrona. Przesłanie, które jest mottem dla naszych działań wychowawczych i dydaktycznych.  Dotychczasowa tradycja wpisała obchody Dnia Patrona w grudniowy czas poprzedzający imieniny Adama, jednak tegoroczne hasło roku „ Polak, chociaż stąd między narodami słynny, Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny”  pochodzące z epopei narodowej, pozwoliło zmienić obowiązujący zwyczaj i tegoroczny Dzień Patrona obchodziliśmy 10 listopada w przeddzień Dnia Niepodległości.

Na relacje z tego dnia zapraszamy na stronę szkoły.